Zažijte znovu vzrušení z této klasické logické hry a otestujte své schopnosti. Použijte logiku a dedukci, abyste se vyhnuli skrytým minám a dosáhli vítězství! 🤗
Historie samotného konceptu Minesweeperu sahá do počátků 80. let 20. století. Za jednoho z prvních předchůdců této hry je považována britská hra Mined-Out, kterou vytvořil Ian Andrew v roce 1983 pro počítač ZX Spectrum. V Mined-Out se hráč snažil bezpečně provést postavičku minovým polem na druhý konec mřížky, přičemž čísla na obrazovce udávala počty min v okolí podobně jako u dnešního Minesweeperu. V roce 1985 pak vyšla hra Relentless Logic (známá též jako RLogic) pro operační systém MS-DOS, která již obsahovala většinu principů klasického Minesweeperu – hráč v ní odhaloval pole a pomocí číselných nápověd určoval polohu min v pravoúhlé síti.
Skutečný rozmach zažila hra Minesweeper až s nástupem osobních počítačů a operačního systému Windows. Společnost Microsoft zařadila vlastní verzi Minesweeperu nejprve do balíčku zábavných hry Microsoft Entertainment Pack v roce 1990, a následně hru integrovala přímo do systému Windows 3.1 v roce 1992 (kde nahradila starší hru Reversi). Tuto verzi vyvinuli zaměstnanci Microsoftu Robert Donner a Curt Johnson, kteří se nechali inspirovat předchozími podobnými hrami. Minesweeper se díky předinstalování na milionech počítačů rychle stal známým po celém světě. Koncem 90. let hru Hledání min alespoň jednou vyzkoušel téměř každý uživatel Windows a patřila k nejhranějším počítačovým hrám vůbec – stal se oblíbenou kratochvílí kancelářských pracovníků i domácích uživatelů. Microsoft původně zahrnul Minesweeper do Windows také proto, aby uživatele naučil efektivně pracovat s myší (zejména používat pravé tlačítko) zábavnou formou. Spolu se Solitairem se Hledání min zařadilo mezi nejikoničtější „kancelářské“ hry na počítačích své doby. Jednoduchá, ale chytlavá hratelnost přispěla k tomu, že se Minesweeper stal téměř synonymem pro logickou počítačovou hru v 90. letech. Hra dokonce upoutala pozornost i nejvyšších kruhů Microsoftu – podle firemních historek byl Minesweeper oblíbenou kratochvílí Billa Gatese natolik, že musel hru ze svého počítače odinstalovat, aby jej nerozptylovala od práce. Podobně i v mnoha firmách byl Minesweeper na služebních počítačích nežádoucí „zloděj času“, takže IT oddělení někdy tyto hry odstraňovala, aby nerušily zaměstnance.
V průběhu dalších let zůstal Minesweeper součástí každé nové verze Windows až do začátku 21. století, byť se jeho podoba a funkce mírně vylepšovaly. V roce 2001 se dokonce objevila kontroverze – skupina aktivistů v rámci kampaně za zákaz nášlapných min kritizovala tematiku hry a navrhovala, aby byly miny nahrazeny například květinami. Microsoft na tuto výzvu částečně reagoval v systému Windows Vista (2007), kde uživatelé mohli přepnout grafiku hry na variantu s květinami místo min.
Další zásadní změna nastala s příchodem Windows 8 v roce 2012: Minesweeper již nebyl předinstalován jako standardní součást systému. Místo toho Microsoft vydal modernizovanou verzi jako samostatnou aplikaci ve Windows Store. Tato verze přinesla vylepšenou grafiku, různé herní módy (například dobrodružný režim Adventure, kde hráč místo odkrývání polí prochází doly s minami jako v akční hře), denní výzvy a systém achievementů s online žebříčky, ale někteří hráči kritizovali přítomnost reklam a online integrace (nová aplikace byla šířena jako free-to-play s reklamami a mikrotransakcemi, což ne každý uvítal). Přesto si Minesweeper udržel obrovskou popularitu – v době chytrých telefonů a webových aplikací vzniklo nespočet klonů a variant, jež přenesly původní hru na nové platformy. I desítky let od svého vzniku tak zůstává Minesweeper stále živou součástí herní kultury.
Minesweeper je logická hra, jejímž cílem je odkrýt všechna políčka na hrací ploše, která nejsou minami, a současně označit všechna políčka, pod nimiž se ukrývají miny. Hráč zvítězí, pokud se mu podaří odkrýt celou bezpečnou plochu, aniž by odkryl jedinou minu. V opačném případě – pokud klikne na políčko s minou – mina vybuchne a hra končí okamžitě prohrou. Po úspěšném dokončení hry bývají všechny zbývající miny automaticky označeny vlajkami a hráči je obvykle zobrazen dosažený čas potřebný k vyřešení minového pole.
Herní plocha Minesweeperu je obdélníková mřížka složená z mnoha malých čtvercových políček. Na začátku jsou všechna políčka zakrytá a hráč neví, kde jsou umístěny miny – ty jsou náhodně rozmístěny pod některými z těchto políček.
Každé odkryté políčko, které neobsahuje minu, zobrazí buď prázdnou plochu, nebo číslo od 1 do 8. Toto číslo udává, kolik min se nachází v bezprostředním okolí daného políčka. Za sousední se přitom považuje všech osm okolních políček (horizontálně, vertikálně i diagonálně). Například číslo 3 znamená, že mezi osmi sousedními políčky se skrývají přesně tři miny. Pokud políčko nemá v okolí žádnou minu, zůstane po odkrytí prázdné a zpravidla dojde k automatickému odkrytí všech jeho sousedních políček (tzv. kaskádové odhalení prázdných míst). Na okrajích a v rozích má políčko méně sousedů (například rohové pole má jen tři sousední políčka), ale číslo i tam udává počet min ve všech existujících sousedech.
Hráč provádí tahy obvykle pomocí myši (na dotykových zařízeních dotykem). Levým kliknutím na neodkryté políčko dojde k jeho odkrytí. Pokud bylo pod tímto políčkem umístěna mina, hráč okamžitě prohrává – mina se zobrazí (často s animací výbuchu) a hra odhalí i polohy všech ostatních min.
Pokud kliknuté políčko minu neobsahuje, odkryje se podle výše popsaných pravidel (zobrazí číslo nebo prázdné místo a případně automaticky odkryje okolí). Pravým kliknutím může hráč na neodkrytém políčku umístit symbol vlajky, kterým si označí políčko podezřelé, že pod ním je mina. Označení vlajkou je upozornění pro hráče samého a zároveň zajistí, že na takto označené políčko omylem znovu neklikne levým tlačítkem. Ve výchozí konfiguraci Windows lze pravým tlačítkem cyklicky přepínat stav políčka mezi “neoznačené”, “označené vlajkou” a případně “označené otazníkem” (otazník slouží jako dočasná značka, pokud si hráč není jistý). Samotné označení min není pro výhru formálně nutné (stačí odkryt všechna bezpečná políčka), ale v praxi je nezbytné pro udržení přehledu a správnou aplikaci logiky.
Pro lepší pochopení logiky hry a využití číselných nápověd uvádíme několik příkladových situací:
Na základě těchto jednoduchých pravidel a jejich kombinací může hráč postupně odhalovat další a další pole. Zpočátku jednoznačné situace se však s postupem hry mohou změnit ve složitější logické problémy, které vyžadují pečlivou analýzu nebo někdy i odhad.
Hra Minesweeper tradičně nabízí několik úrovní obtížnosti, které určují velikost hracího pole a počet min:
Tyto klasické obtížnosti byly přítomné již ve verzích pro Windows a dodnes je přejímá většina klonů a variant hry. Volbou vyšší obtížnosti se zvyšuje nejen velikost pole, ale především hustota min, což klade větší nároky na logické uvažování a často vede i k delší herní době.
Úspěšné zvládnutí Minesweeperu vyžaduje promyšlený systematický postup. Zkušení hráči zpravidla jako první tah volí políčko uprostřed hrací plochy, protože to dává větší šanci na odkrytí rozsáhlé prázdné oblasti (zatímco rohová políčka často odhalí jen malý prostor). Dále se snaží rychle odhalit větší “bezpečné” oblasti – například rohy nebo okraje, kde často vznikají nulová políčka spouštějící rozsáhlé odkrytí okolí. Poté se soustředí na jednotlivé číselné vzory a postupně z mapy eliminují možné pozice min. Důležité je vždy pečlivě analyzovat každé odkryté číslo v kontextu jeho sousedů. Typickým postupem je vyhledávat situace, kdy hodnota na poli přesně odpovídá počtu dosud neoznačených sousedních políček – v takovém případě je jasné, že všechna tato neodkrytá pole obsahují miny a hráč je označí vlajkami. Nebo naopak, pokud číslo již “vidí” kolem sebe požadovaný počet vlajek, zbývající neoznačená sousední pole mohou být bezpečně odkryta. Tyto základní logické principy (popsané v příkladech výše) se dají aplikovat opakovaně. Postupným střídáním označování min a odkrývání jistě bezpečných polí hráč krok za krokem odhaluje stále větší část hrací plochy.
V pokročilejší fázi hry často nastávají komplexnější situace, kdy je třeba kombinovat informace z více čísel najednou. Hráč například porovnává sousedící políčka s různými čísly a zkoumá, jak se překrývají jejich neznámí sousedé. Pomocí takových úvah lze vyřešit i zdánlivě nejasné konfigurace – zkušený hráč si všímá vzorů jako „1-2-1“ a podobně, které mají známá řešení – určité pozice min a bezpečných polí vyplývající z tohoto uspořádání. Například:
Podobných konfigurací existuje celá řada a zkušení hráči je dokáží rozpoznat na první pohled. Díky tomu pak mohou některé tahy provádět téměř automaticky a velmi rychle.
V důsledku výše uvedených zásad může pokročilý hráč většinu hrací plochy vyřešit čistě logickým postupem. Celou dobu je vhodné mít na paměti celkový počet min (typicky zobrazený počítadlem) a průběžně porovnávat, zda součet označených min odpovídá tomu, kolik jich má ještě zbývat.
I při sebelepší hře může nastat okamžik, kdy zbývající neodkrytá políčka nelze s jistotou vyřešit logicky. Takové situace typicky nastávají ke konci hry, kdy jsou například poslední dvě či tři miny skryty v několika málo zbývajících polích a existuje více rovnocenných možností jejich rozmístění. V takovou chvíli je hráč nucen riskovat a provést informovaný odhad. Dobrou taktikou je pokusit se nejprve analyzovat pravděpodobnosti – například zjistit, zda jedno z neodkrytých polí nemá o něco nižší pravděpodobnost obsahovat minu než jiné. Pokud jsou šance vyrovnané (např. klasické dilema 50/50), nelze než tipnout a doufat. Zkušení hráči v takovém případě často volí políčko, jehož odkrytí by v případě, že není mina, poskytlo více informací do okolí (čímž by usnadnilo vyřešení zbytku). Obecně platí, že situacím čistě na odhad je lepší předcházet – proto se snažte nejprve vyřešit všechny části pole, kde logika aplikovat jde, a nechat potenciálně náhodné hádání až na úplný závěr hry.
Představme si, že začínáte hru na obtížnost začátečník. Prvním kliknutím doprostřed pole odkryjete větší oblast prázdných políček a několik čísel, řekněme hodnoty 1, 2 a 1 tvořící charakteristický vzor. Podle uvedených pravidel lze okamžitě určit, že pod jediným uzavřeným políčkem vedle první „1“ je mina, zatímco sousedící pole u „2“ jsou bezpečná. Označíte tedy minu vlajkou a odkryjete ostatní pole. Tím se otevřou další čísla – například se objeví číslo 3 v blízkosti tří skrytých polí… a tak dále. Takto postupně aplikujete logické dedukce, až nakonec na mapě zbývají jen dvě neodkrytá políčka a jedna mina. V této situaci už bohužel nezbývá než hádat s pravděpodobností 50 %. Pokud máte štěstí a zvolíte správně, odkryjete poslední bezpečné pole a hra končí vítězstvím. Celá tato sekvence ukazuje typický průběh hry Minesweeper: kombinaci jisté logiky a občasného risku.
Minesweeper není zajímavý jen pro hráče, ale také pro teoretickou informatiku a matematiku. Bylo dokázáno, že rozhodovací verze problému Minesweeperu (tedy zjistit, zda ve zadané částečně odkryté konfiguraci existuje alespoň jedno platné rozmístění min odpovídající všem číslům) patří mezi tzv. NP-úplné problémy (důkaz tohoto faktu publikoval Richard Kaye v roce 2000). Tento fakt staví Minesweeper po bok dalších logických rébusů, které jsou z hlediska výpočetní teorie podobně obtížné. Minesweeper se dokonce stal modelovým příkladem pro testování algoritmů umělé inteligence – vytvořit program, který hru spolehlivě vyřeší, je významná výzva. I další známé hlavolamy (například Sudoku patří s obecným rozšířením pravidel také mezi NP-úplné problémy).
Minesweeper je do značné míry hra založená na náhodném rozmístění min, a proto je možné na ni nahlížet i z pohledu pravděpodobnosti a statistiky. Každá nová hra generuje náhodné minové pole (při dané obtížnosti se stejným počtem min), takže například u úrovně expert s 99 minami na 480 polích je pravděpodobnost, že první kliknutí zasáhne minu, zhruba 99/480 (cca 20,6 %), pokud hra nezaručuje bezpečný první tah. Mnoho moderních verzí hry však zajišťuje, že první políčko nikdy minu neobsahuje, čímž odpadá riziko okamžité prohry bez možnosti cokoliv ovlivnit.
V průběhu hry, zejména ke konci, lze využít kombinatorické výpočty k odhadu, kde se mina pravděpodobně nachází. Pokud například zbývají na hrací ploše 4 neodkrytá políčka a podle ukazatele zbývá ještě 1 mina, pak průměrná pravděpodobnost, že kterékoliv konkrétní z těchto polí skrývá minu, je 1/4 (25 %). Neznamená to však, že všechna mají stejnou šanci – často informace z čísel způsobí, že některá políčka jsou pravděpodobněji minou než jiná. Hráči mohou v jednoduchých případech tyto pravděpodobnosti sami spočítat. Například pokud jedno neodkryté pole sousedí s číslem 3, které ještě nemá všechny miny identifikované, a jiné pole leží o samotě daleko od čísel, je větší šance, že mina bude u toho prvního (protože číslo 3 “potřebuje” splnit svůj počet min). Obecný výpočet přesných pravděpodobností v komplikovaných konfiguracích může být sám o sobě náročný – v podstatě jde o řešení soustavy logických rovnic. Některé pokročilé programy pro Minesweeper dokážou takové výpočty dělat a poradit hráči, které tahy mají největší šanci na úspěch. Statisticky lze také vyhodnocovat obtížnost jednotlivých generovaných her. Komunita hráčů Minesweeperu zavedla metriku nazývanou 3BV (z anglického Bechtel's Board Benchmark Value), která hodnotí minimální počet kroků nutných k vyřešení dané desky. Vyšší 3BV znamená složitější výchozí rozložení. Přesto i u hry s nízkým 3BV může dojít na nutnost hádat a naopak, což potvrzuje, že Minesweeper v sobě vždy ponese jistý prvek náhody. Analýzy generovaných desek dokonce naznačují, že zhruba 10–20 % her na expertní úrovni obsahuje situaci, kterou nelze čistě logicky vyřešit a hráč je nucen riskovat odhad.
Originální verze Minesweeperu od Microsoftu byla součástí Windows více než dvě desetiletí, avšak kromě ní existuje bezpočet dalších implementací této hry. Již zmíněná verze pro Windows postupně získala lokalizace do různých jazyků (v českých Windows známá jako Hledání min) a s drobnými úpravami byla obsažena ve Windows 3.1, 95, 98, XP, Vista i 7. Pro starší systém IBM OS/2 existovala obdobná hra s názvem Minesweeper. Na systémech Unix a Linux se brzy objevily klony jako X Mines pro prostředí X Window (již v roce 1990) nebo později varianty integrované do desktopových prostředí (například KMine v KDE či GNOME Mines v GNOME). Pro macOS sice Minesweeper nebyl přímo součástí systému, ale už od 90. let existovaly verze od třetích stran. S nástupem chytrých telefonů vznikly stovky aplikací inspirovaných Minesweeperem pro platformy Android a iOS – ať už pod názvem Minesweeper, nebo s českým označením Hledání min či Miny. Na webu lze hrát Minesweeper online na mnoha stránkách zdarma.
Populární hra tohoto druhu přirozeně vedla i ke vzniku soutěžní komunity, která si vyvinula vlastní specializované klony pro dosahování rekordů. Mezi hráči zaměřenými na rychlostní řešení jsou oblíbené varianty jako Minesweeper X, Minesweeper Arbiter nebo ViennaSweeper. Tyto programy nabízejí vylepšené náhodné generování minek, podrobné statistiky, možnost zaznamenávat průběh hry a další funkce užitečné pro trénink a oficiální soutěže. Minesweeper se dočkal i oficiální moderní reinkarnace – Microsoft ve své verzi pro Windows 10 přidal nové herní módy, denní výzvy a online žebříčky, čímž hře vtiskl nový život pro současnou generaci hráčů.
Některé varianty hry se snaží minimalizovat prvek náhody. Například některé online verze zaručují, že generovaná hra je vždy řešitelná čistou logikou bez nutnosti hádání – algoritmus při vytváření rozmístění min ověřuje, že existuje jednoznačné řešení. Tím se Minesweeper stává spíše hlavolamem než loterií a hráči mohou vždy vyhrát, pokud použijí správnou strategii.
Minesweeper se dočkal také mnoha kreativních obměn, které mění jeho pravidla nebo vzhled. Některé varianty například používají místo klasické čtvercové mřížky jinou geometrii: existují verze na šestiúhelníkové síti (hexagonální Minesweeper), kde každé pole sousedí se šesti sousedy, nebo dokonce trojúhelníkové či jiné mřížky, které mění počty sousedních polí a tím i strategii řešení. Objevily se také prostorové 3D verze Minesweeperu, v nichž hráč odkrývá miny v kostce nebo jiném 3D tělese. Dokonce i programovatelná kalkulačka HP-48G obsahovala variantu zvanou "Minehunt", v níž se hráč musí pohybovat po poli z jednoho rohu do druhého na základě číselných indikací okolo aktuální pozice. Další varianty přidávají speciální pravidla – například políčka mohou mít víc než jednu minu, nebo čísla dávají jiné typy nápověd. Tyto experimentální modifikace sice nezískaly takovou popularitu jako klasický Minesweeper, ale ukazují, že základní koncept hry je velmi flexibilní. Za zmínku stojí i textové (ASCII) verze Minesweeperu, které běží v konzoli a místo grafiky využívají pouze znaky a symboly.
Kromě oficiálních počítačových her pronikl koncept hledání min i do jiných oblastí. V některých logických časopisech či mobilních aplikacích najdeme puzzle založené na stejném principu, kde je částečně odkryta mřížka s čísly a úkolem je logicky doplnit pozice všech min (podobně jako třeba luštění sudoku). Dokonce i některé populární videohry zařadily mini-hry inspirované Minesweeperem – například online hra RuneScape obsahuje mini-hru Vinesweeper založenou na obdobných pravidlech, a v jedné z verzí Pokémon (HeartGold/SoulSilver) se objevila mini-hra kombinující prvky Minesweeperu a obrázkového puzzle. Tyto adaptace dokazují kulturní dopad Minesweeperu: koncept skrytých min a číselných indicií se stal obecně známým a stále nachází nové formy využití.
I když Minesweeper není primárně multiplayerová hra, vyvinula se kolem něj komunita soutěžících hráčů, kteří se předhánějí v dosahování co nejlepších časů. Již od 90. let se pořádají neformální turnaje a vznikly webové stránky věnované této hře, kde hráči sdílejí své rekordy a strategie (například komunitní portál Minesweeper.info). Výsledky nejlepších hráčů jsou ohromující – expertní úroveň dokáží dokončit za méně než 40 sekund a své výkony často nahrávají na video jako důkaz. Podle Guinnessovy knihy rekordů dosáhl polský hráč Kamil Murański v roce 2014 součtu časů 38,65 sekundy pro vyřešení všech tří standardních obtížností (začátečník, pokročilý, expert) – to znamená průměrně jen něco přes 12 sekund na jednu úroveň! K takovým výkonům je zapotřebí extrémní soustředění, bleskové reakce a důkladná znalost herních vzorů. Nechybí ani neoficiální online mistrovství a žebříčky nejlepších – komunita Minesweeperu pečlivě eviduje rekordy a dokonce zavádí vlastní metriky obtížnosti (např. 3BV/s, počet odhalených polí za sekundu). Vzhledem k možnosti podvádět (například zastavením časomíry pomocí skryté klávesové zkratky) komunita uznává jen rekordy doložené videozáznamem nebo záznamem z specializovaného programu (tzv. Minesweeper Arbiter). Elitní hráči trénují dlouhodobě, analyzují záznamy svých her a neustále vylepšují techniku, aby ušetřili každou setinu sekundy. I díky těmto nadšencům zůstává Minesweeper živou výzvou a inspirací pro nové generace hráčů.
Způsob ovládání hry Minesweeper je intuitivní. Na počítači se používá myš: levým tlačítkem myši hráč odkrývá políčka a pravým tlačítkem označuje políčka vlajkou (označení miny). Jak bylo zmíněno, kombinací obou tlačítek zároveň lze v některých verzích rychle odkrýt okolí čísla, pokud jsou již všechny jeho miny označeny. Kromě myši lze využít i klávesnici – například ve Windows lze klávesou F2 spustit novou hru a šipkami se pohybovat po poli (i když většina hráčů dává přednost myši pro rychlost). Pokud hráč během hry potřebuje pauzu, některé implementace umožňují hru pozastavit (pauza obvykle také skryje hrací pole, aby nebylo možné podvádět).
Na dotykových zařízeních (mobil, tablet) se ovládání řeší buď krátkým ťuknutím pro odkrytí a dlouhým podržením prstu pro vztyčení vlajky, nebo přepínatelným režimem. V režimu „Označování“ pak každý dotyk umístí vlajku namísto odkrytí. Moderní mobilní aplikace často nabízejí také tlačítka pro rychlou volbu akce, zvětšování a posouvání velkého hracího pole a další prvky uzpůsobené dotykovému ovládání.
Grafické rozhraní klasického Minesweeperu je účelné a jednoduché. Nahoře nad hracím polem bývá ukazatel s počítadlem min (zobrazuje počet min, které zbývá ještě najít) a časomíra, která měří, jak dlouho hráč hru řeší. Uprostřed těchto ukazatelů se nachází tlačítko pro restart hry, často stylizované jako smajlík. Tento smajlík slouží k zahájení nové hry a zároveň mění výraz podle situace – v průběhu běžné hry má neutrální výraz, při stisknutí tlačítka myši vykulí oči překvapením a po prohře se změní na smutný (mrtvý) smajlík a po vítězství naopak na veselého smajlíka s brýlemi (v některých verzích). Odkrytá čísla na poli bývají barevně odlišena pro lepší přehlednost – tradičně 1 je modrá, 2 zelená, 3 červená, 4 tmavě modrá, 5 hnědá, 6 tyrkysová, 7 černá a 8 šedá. Neoznačené miny se po skončení hry zobrazí jako malé černé minové ikonky; pokud hráč prohraje, vybuchlá mina bývá zvýrazněna červeně. Vlajky jsou zobrazeny jako červené praporky. Celkový design byl v původních Windows verzích minimalistický (šedé 3D rámečky a jednoduché ikonky), zatímco novější verze hry mají modernější grafiku, možnost volby témat (klasické ikony vs. například květiny) a přidávají zvukové efekty.
Součástí rozhraní bývá také nabídka menu, kde lze nastavit obtížnost, zapnout/vypnout otazníky pro nejisté označování a zobrazit tabulku nejlepších časů. Klasická Windows verze si pamatuje nejrychlejší časy pro každou obtížnost a hráči mohli své rekordy porovnávat. Novější varianty s online funkcemi umožňují srovnání výsledků s přáteli či v globálních žebříčcích, což motivuje ke zlepšování. Za zmínku stojí, že původní Windows verze hry obsahovaly i skryté „cheaty“. Například zadání tajného kódu “xyzzy” ve Windows 95 spolu s podržením určité klávesy způsobilo, že se v horním levém rohu obrazovky objevila drobná tečka, která změnou barvy signalizovala, zda kurzor míří na minu (bílá pro bezpečno, černá pro minu). Tyto triky však znal jen málokdo a v novějších verzích již nejsou dostupné. Celkově je ovládání a rozhraní Minesweeperu navrženo tak, aby neodvádělo pozornost od samotné logické hry a poskytovalo hráči jasnou zpětnou vazbu o stavu pole.
Minesweeper i po více než třech dekádách od svého vzniku zůstává jedinečnou kombinací zábavy a logické výzvy. Ať už hrajete pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo se snažíte překonat světové rekordy, tato hra vždy potrápí mozek a procvičí schopnost soustředění. Díky četným verzím a adaptacím je dnes dostupná na všemožných zařízeních a stále si nachází nové fanoušky. Legendární status Minesweeperu v historii počítačových her je tak zasloužený – jednoduchá, ale geniálně navržená hra, která dokáže zabavit i po nespočtu odehraných hodin. Zkrátka, Minesweeper je fenomén, jenž dokazuje, že i zdánlivě jednoduchý nápad může hráče bavit i desítky let od vzniku. I v dnešní éře náročných 3D her si tato nenápadná hra udržuje své nezastupitelné místo a okouzluje stále nové hráče a má po celém světě tisíce věrných fanoušků. Aktivní komunita hráčů neustále přichází s novými výzvami a variantami této hry, což svědčí o její trvalé přitažlivosti.
Otestujte svou logiku, označte miny a dosáhněte vítězství! Každá hra je nová hádanka, takže si vyzkoušejte sami sebe a zlepšujte se s každým kolem.